2008-03-11 12:01:33

30 - lecie współpracy DĘBNO - STRAUSBERG

W dniach 5-6 marca br. delegacja z Dębna wzięła udział w uroczystych obchodach jubileuszu współpracy pomiędzy Dębnem i Strausbergiem.

Samorząd Strausberga przyjął gości w Strażnicy – nie bez kozery, gdyż współpraca obu jednostek Straży Pożarnej należy do tych najtrwalszych. Gospodarz miasta partnerskiego Hans Peter Thierfeld wraz z Przewodniczącą Rady dokonali powitania i krótkiej charakterystyki współpracy jednostek i organizacji pozarządowych – których na terenie Strausberga jest 160.

Burmistrz Dębna wyraził podziękowania, zaznaczył wzorową współpracę i wymianę doświadczeń pomiędzy Jednostkami Ratowniczo-Gaśniczymi, których dowódcy zasługują na szczególne uznanie. Wraz z dowódcą JRG Tadeuszem Nowakiem zaprosił zebranych na Ćwiczenia Ratowniczo – Gaśnicze z udziałem strony niemieckiej w Dębnie.

Podziękowania otrzymał również prezes Stowarzyszenia Art.- Forum – Ryszard Kuścielek, który swoim zaangażowaniem na trwałe wpisał się w efekty 30 – letniej współpracy obu miast.

Na uwagę zasługuje również wieloletnia współpraca Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie i jej odpowiednika w Strausbergu, obu Bibliotek, Chóru „Srebrny Włos” działającego przy Dębnowskim Ośrodku Kultury.

Zgodnie z programem uroczystości następnego dnia delegacja z Dębna zwiedziła Bibliotekę, która mieści się w budynku po byłym ratuszu. Miło było posłuchać powitania w języku polskim. Muzeum to kolejne miejsce, jakie warto polecić osobom wybierającym się do Strausberga. Wizyta tutaj, to wspaniała okazja, aby zapoznać się z historią tego miasta, można w nim obejrzeć makietę grodu z 1550 roku. Od 1914 roku Strausberg był miasteczkiem garnizonowym, w którym stacjonowało i kształciło się wojsko. Jeszcze dziś funkcjonuje tam Wyższa Szkoła Oficerska.

Punktem kulminacyjnym uroczystych obchodów 30-lecia współpracy była uroczysta sesja połączona z przekazaniem flagi i aktu partnerstwa. Krótkie przemówienia okolicznościowe Burmistrzów H. Therfelda i P. Downara dotyczyły 30 lat doświadczeń pomiędzy obu miastami. Zawierały również ocenę współpracy i podziękowania za realizację wspólnych projektów, za poparcie, na które zawsze mogliśmy liczyć przy ubieganiu się o fundusze z UE.

Joanna Stąsiek
Biuro Promocji i Informacji