2008-03-10 09:14:53

Berlińska Straż Pożarna szkoliła strażaków z Dębna

W dniach 3 - 5 marca w Straży Pożarnej w Dębnie odbyło się szkolenie w zakresie ratownictwa medycznego, które prowadzili przedstawiciele Berlińskiej Straży Pożarnej. Program kursu obejmował następującą tematykę: natychmiastowa pomoc na miejscu akcji, diagnostyka podstawowa, reanimacja, stany traumatyczne oraz uraz mózgowo - czaszkowy. Trzydniowe spotkanie odbyło się pod opieką i nadzorem Williego Welkisch z Berlińskiej Straży Pożarnej, odpowiedzialnego za współpracę europejską.

W poniedziałek 3 marca swoją wiedzę pogłębiało 34 członków OSP z terenu gminy Dębno i Boleszkowic. 4 marca w wykładach uczestniczyło 27 strażaków PSP w Dębnie. W tym dniu spotkanie otworzył Frieder Kircher, Szef Północnej Dyrekcji Berlińskiej Straży Pożarnej, który przybliżył uczestnikom zagadnienia z zakresu organizacji i struktury służby medycznej w Berlinie. O swojej pracy w Vivantes Klinikum Hellersdorf odpowiadała również pani dr Maria Barbara Naumann, Szefowa Izby Przyjęć.  Ta forma szkolenia dla kolegów od kolegów jest bardzo potrzebna i przydatna, bowiem mówi się o praktyce. Ten który na co dzień wykonuje tę samą pracę jest bardziej przekonywujący - tłumaczy Frieder Kircher.  Republika Federalna Niemiec, jako członek UE zna mechanizmy, które regulują ratownictwo medyczne, a które ulegając zmianom, będą obowiązywać w całej UE, czyli także w Polsce. I taką wiedzę z chęcią przekazujemy dalej, kierując się dewizą, że wymiana doświadczeń może być potrzebna dla obydwu stron. W naszym przypadku jest to nie tylko dawanie, ale i korzystanie z tego, bowiem i my się czegoś uczymy - uzupełnia Wilii Welkisch.

Środa była wspólnym sprawdzianem praktycznym dla strażaków. Ich zadaniem było uwolnienie osoby zakleszczonej w samochodzie i zaopatrzenie medyczne poszkodowanego. Mimo trudności pogodowych akcja została przeprowadzona wzorowo.

Było to już szóste szkolenie z zakresu ratownictwa medycznego. Berlińska Straż Pożarna w tym temacie ma ogromne doświadczenie, bowiem zajmuje się tym na co dzień.

galeria >>>

Emilia Dzidek