2019-05-29 15:50:06

Spotkanie z Panem Andrzejem Szelążkiem autorem książki "Dzieci Wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia".

W dniu 23.05.2019r. w Sali konferencyjnej Gminy Myślibórz przy ul. 1 Maja 19 odbyło się spotkanie z Panem Andrzejem Szelążkiem autorem książki „Dzieci Wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia”.

Było to niezwykłe wydarzenie, które zgromadziło nie tylko mieszkańców naszego miasta, a również osoby z wielu Gmin Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej.

Z autorem wzruszającej książki spotkali się członkowie Związku Polskich Dzieci Wojny z oddziałów Myśliborza, Barlinka, Gorzowa Wlkp. i osoby, których wspomnienia ukazały się w książce. Nie wszyscy chętni weszli na salę, część osób stała na korytarzu
i schodach. W historii powojennego Myśliborza żadne spotkanie autorskie nie miało takiej frekwencji. Wśród gości zaproszonych byli miedzy innymi europoseł Czesław Hoc, Starosta Myśliborski Andrzej Potyra, Prezes Zespołu Koordynacyjnego Związków i Stowarzyszeń Polskich Dzieci Wojny Augustyn Wierucki.

Autor książki, leśnik z wykształcenia, obok pracy zawodowej interesuje się historią Polskich Dzieci Wojny. Obecnie najmłodsze osoby z tego pokolenia mają 74 lata, a najstarsze 92. Przeżyły one koszmar II wojny światowej i trudne lata powojenne. W bardzo młodym wieku musiały nie tylko uczyć się, ale i podejmować pracę.

W trosce o ocalenie od zapomnienia ich przeżyć powstała ta książka. Jej wydanie jest ukoronowaniem żmudnej i twórczej pracy autora. Rysunki do wspomnień są dziełem córki autora Pani Aleksandry.

Uczestnicy spotkania nabyli ciekawą książkę, a do autora ustawiała się po autograf długa kolejka.

Wieczór autorski miał interesującą oprawę muzyczną: był hymn w wykonaniu młodzieży Polskich Dzieci Wojny, wzruszający wiersz o „Orlętach Lwowskich” w recytacji Stanisława Samociaka i polonez Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”.

W końcowej części najwyższym odznaczeniem Polskich Dzieci Wojny – Krzyżem Rubinowym udekorowani zostali Pan Andrzej Szelążek i Pan Czesław Hoc.

Spotkanie było filmowane przez TVB Myślibórz i nagrywane przez radio Lipiany.

Każdy biorący udział w wieczorze autorskim konsumował pyszny tort i ciasto przygotowane przez przyjaciół autora książki.

Wrzesień 2019