KOMUNIKAT STAROSTY MYŚLIBORSKIEGO Starosta Myśliborski, działając na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2018-09-25 07:48:06

Dzień Sybiraka

"Byli to ludzie tak niestrudzeni w wysiłku myślenia o Polsce,

tak piękni w swej wewnętrznej jakiejś prawości i żarliwości uczuć,

tak szlachetni w nędzy i nieszczęściu.”

"Żywi i umarli" Gustaw Herling - Grudziński

 

17 września obchodzony jest w naszym kraju Dzień Sybiraka. W tym bowiem dniu przypada rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Rosjanie dokonali czterech deportacji Polaków do północnej, europejskiej części Rosji, do Kazachstanu i na Syberię. Deportowani Polacy pracowali przymusowo w kopalniach, zakładach przemysłowych, przy wyrębie lasów, budowie linii kolejowych, dróg i kanałów. Katorżnicza praca, mróz, chorobyi okrucieństwo straży i władz obozowych sprawiły, że wielu Polaków straciło życie na tej nieludzkiej ziemi. Ci, którym udało się przeżyć, zachowali w pamięci tragedię swego dzieciństwa i młodości. Są świadkami tamtych okrutnych czasów.

W tym roku po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole byłych więźniów sowieckich obozów pracy. Uroczystym apelem, będącym połączeniem tekstów poetyckich, pieśni

i wspomnień więźniów, uczciliśmy tych, którzy przetrwali i tych, których już nie ma wśród nas. Uczniowie klasy II „C” i III „A” godnie przyjęli byłych zesłańców, mieszkańców naszego miasta i okolic, ich rodziny oraz przedstawicieli władz i placówek oświatowych.

Wśród przedstawionych tekstów znalazły się fragmenty wspomnień pana Zdzisława Grzeszczaka, który spisał swoje tragiczne przeżycia, swych rodziców i siostry. Obecna na apelu córka pana Grzeszczaka – pani D. Szymczyk ze wzruszeniem opowiadała o tym, jak trudno było jej ojcu wrócić znowu wspomnieniami do tych czasów i o równoczesnym poczuciu, że trzeba zachować te wspomnienia dla młodszych pokoleń.

Słowa podziękowania dla młodzieży, która potrafi upamiętnić Sybiraków i oddać im należną cześć, skierowała pani Prezes Zarządu Koła – Janina Hryniewiecka. Poinformowała również zebranych, że takie spotkania będą się odbywały w naszej szkole każdego roku, bowiem należy zachować pamięć o historii naszego narodu i uczcić tych, którym przyszło żyć na zesłaniu.

Starosta Powiatu Myśliborskiego pani Danuta Patkowska skierowała życzenia zdrowia i sił do obecnych na apelu Sybiraków, prosząc ich równocześnie, aby w miarę możliwości spisywali swoje wspomnienia, jest to bowiem ważna karta naszej, polskiej, tragicznej historii.

Ze szczególnym wzruszeniem wszyscy obecni odśpiewali w podniosłej atmosferze i z ogromnym wzruszeniem „Hymn Sybiraków”.

Dyrektor szkoły pani Beata Fryder zaprosiła gości na poczęstunek do szkolnej świetlicy. Była to okazja do spotkania, wspomnień i wzruszeń. Pani dyrektor poinformowała również, że Zespół Szkół im. Noblistów Polskich w Myśliborzu organizuje w tym roku po raz pierwszy bieg „Pamięci Sybiraków”, który wejdzie do kalendarza uroczystości naszej szkoły i będzie organizowany każdego roku dla uczczenia więźniów sowieckich obozów pracy. 

eURZĄD

75 lat Pomorza Zachodniego

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Maj 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia