Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Myśliborzu informuje ,że zmieniła adres siedziby. Aktualny adres : ul. Północna 15; 74-300 Myślibórz *** NOCNA I ŚWIĄTECZNA OPIEKA ZDROWOTNA W DĘBNIE   -...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2017-06-05 15:27:03

Zachęcamy do zakładania stowarzyszeń działających przy szkołach.

Centrum Usług Wspólnych Powiatu Myśliborskiego zachęca dyrektorów, nauczycieli i rodziców do zakładania stowarzyszeń działających przy szkołach.

Stowarzyszenie założone w szkole może zajmować się rozwiązywaniem najważniejszych problemów placówki, którymi są m.in.:

  • zapewnienie równych szans uczniom,
  • opieka nad dziećmi w trudnej sytuacji,
  • działalność kulturalna, sportowa, turystyczna,
  • włączanie się w sprawy lokalne,
  • rozwój talentów uczniów,
  • kształcenie ustawiczne osób dorosłych,
  • zapobieganie bezrobociu absolwentów i wiele, wiele innych…

Stowarzyszenie ma dużą swobodę działania. Samo określa cele, strukturę i formy działania. Jest elastyczne i mało sformalizowane. Członkami stowarzyszenia mogą być zarówno nauczyciele i rodzice, jak i pełnoletni uczniowie, absolwenci szkoły, lokalni mieszkańcy, radni – jednym słowem wszyscy, którzy chcą realizować wspólnie ustalone cele.

Stowarzyszenie nie tylko określa swoje cele, ale stara się pozyskiwać środki na ich realizację. Może pozyskiwać sponsorów, organizować zbiórki publiczne, pisać wnioski o granty i dotacje. Może również prowadzić działalność gospodarczą, pozyskując finanse na realizację celów statutowych.

Istnieje wiele możliwości pozyskiwania dotacji. Są to np. fundusze Unii Europejskiej czy Norweski Mechanizm Finansowy. Stowarzyszenia mogą również ubiegać się o dofinansowanie w ramach naborów ogłaszanych przez fundacje, takie jak: Edukacja dla Demokracji, Fundacja Batorego czy Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości. O takie granty ubiegać się mogą jedynie NGOsy.

Warto dodać, że Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Ministerstwo Edukacji Narodowej lub Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego co roku przeznaczają określoną pulę środków na zadania zlecone organizacjom trzeciego sektora. Stowarzyszenie ma możliwość sięgania do tych wszystkich źródeł.

Stowarzyszenie działające w szkole ma ważne znaczenie wychowawcze. Pokazuje: wartość pracy społecznej, powoduje angażowanie się w rozwiązywanie lokalnych problemów, wpływa w tworzenie się społeczeństwa obywatelskiego. Efektywnie działające stowarzyszenie uczy, jak przy użyciu małych środków robić rzeczy wielkie. Pokazuje w praktyce metodę realizacji projektów, organizowanie współpracy i twórcze działanie. Stowarzyszenie może stać się kuźnią przywódców. Jest to szczególnie istotne dla pełnoletnich uczniów i absolwentów szkoły.

Serdecznie zachęcamy do podjęcia trudu założenia takiego stowarzyszenia ze względu na wiele możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, które de facto będą służyły uczniom i szkole !

 

Centrum Usług Wspólnych
Powiatu Myśliborskiego 

eURZĄD

bip

eboi

elektroniczny samorząd

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Maj 2018  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia