Jak załatwić sprawę w Starostwie Powiatowym w Myśliborzu  w czasie stanu epidemicznego? We wszystkich lokalizacjach starostwa przywrócona zostaje bezpośrednia obsługa obywateli bez konieczności wcześniejszego umawiania...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2007-10-08 10:55:04

Spotkania z archeologią

 W okresie od sierpnia i do początku września 2007 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie uczestniczyli w pracach archeologicznych w Chwarszczanach i w Dębnie. Według ich opinii, sierpniowe oraz wrześniowe spotkania z archeologią, okazały się być dla nich wspaniałą przygodą i ciekawym doświadczeniem.

Chwarszczany, to siedziba dawnej komandorii templariuszy – stolica wschodnioeuropejskiej prowincji zakonu. Po katastrofie i likwidacji zakonu templariuszy Chwarszczany przeszły w ręce joannitów – a w XV w., na krótko – krzyżaków. Klejnotem Chwarszczan jest kaplica, wzniesiona przez templariuszy w XIII w. Jest to jeden z najstarszych gotyckich kościołów na ziemiach polskich. Niezmiernie cennym zabytkiem – w skali całej Europy – jest zespół fresków we wnętrzu kaplicy, wykonanych na zlecenie joannitów.

Program badań archeologicznych w Chwarszczanach obejmuje okres najbliższych kilkunastu lat. W tegorocznych wykopaliskach – w dniach 6-12 sierpnia br. – udział wzięli także uczestnicy polsko-niemieckiego obozu archeologicznego. Uczestnikami obozu – obok 8-osobowej grupy młodzieży z ZSP w Dębnie – byli uczniowie Gimnazjum w Poczdamie. Ze strony polskiej uczestnikami obozu byli: Aleksander Derenowski, Ewelina Dziemidowicz, Marek Kornaś, Agnieszka Stankiewicz, Agata Stępnik, Agnieszka Sydorowska, Hanna Wolska, Dorota Złotorowicz. Udział w pracach brała także grupa studentów archeologii z Torunia. Ogółem, obóz w Chwarszczanach zgromadził 38 osób. Pracami przy dwóch wykopach kierowali archeolodzy z Poczdamu i Torunia. Tygodniowy pobyt pozwolił uczestnikom na zapoznanie się z tajnikami archeologii i doznanie wielu ciekawych przygód i wrażeń.


Inicjatorem zorganizowania obozu był dr Przemysław Kołosowski z Torunia, archeolog prowadzący od kilku lat badania w Chwarszczanach. Prace były prowadzone przy dwóch wykopach – na Wzgórzu Wisielców oraz w rejonie średniowiecznej przeprawy przez rzekę. Prace na Wzgórzu Wisielców – choć nie zostały dokończone – zaowocowały spektakularnym odkryciem szkieletu ludzkiego, prawdopodobnie skazańca. Świadczyć o tym może pozycja, w jakiej znajdował się szkielet. Zwłoki zostały bezładnie złożone, twarzą do ziemi, z rękami odwiedzionymi od tułowia, z nogami ugiętymi w kolanach. Szkielet zostanie poddany dodatkowym badaniom antropologicznym.

Prace w drugim wykopie prowadzone były w trudnych warunkach, stąd do zakończenia obozu nie przyniosły one spodziewanych efektów.

W opinii uczestników, obóz był dla nich ciekawą przygodą. Deklarują oni chęć wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji. Być może zaowocują nawiązane znajomości, a utrzymywane kontakty – np. dzięki programowi e-Twining – pozwolą na nawiązanie szerszej współpracy pomiędzy szkołami w Dębnie i Poczdamie.

Dr P. Kołosowski w okresie od 21 sierpnia do 12 września br. prowadził prace archeologiczne w Dębnie. Na podstawie umowy zawartej z władzami samorządowymi Dębna jego zadaniem było przeprowadzenie inwentaryzacji archeologicznej terenu, na którym w przeszłości znajdował się budynek ratusza. Celem tych prac było m.in. rozpoznanie stanu zachowania murów budynku ratusza, odtworzenie linii historycznej zabudowy oraz sporządzenie dokumentacji rysunkowej oraz fotograficznej. W Ekspedycji Ratusz wzięła udział 9-osobowa grupa uczniów ZSP w Dębnie – wśród nich uczestnicy sierpniowego obozu w Chwarszczanach: Joanna Borkowska, Marlena Czerniawska, Aleksander Derenowski, Ewelina Dziemidowicz, Artur Kopniewicz, Paweł Kurpiel, Krystian Lewandowski, Agnieszka Sydorowska i Hanna Wolska.

W wyniku przeprowadzonych badań odsłonięto fragmenty murów ratusza – dolnych partii ścian i fundamentów, pochodzących z okresu XVI/XVII do XX w. Znalezionych zostało ogółem kilkaset tzw. zabytków ruchomych, przede wszystkim fragmentów ceramiki naczyniowej oraz kafli piecowych.

Trudno jednoznacznie określić, jaki wpływ na młodzież wywrze udział w pracach archeologicznych. Bez wątpienia, była to dla nich ciekawa przygoda. Mieli okazję przekonać się, że badania archeologiczne może i owocują znaleziskami na miarę filmowego Indiany Jonesa, Howarda Cartera czy Kazimierza Michałowskiego, ale towarzyszy im ciężka praca, prowadzona nierzadko w trudnych warunkach atmosferycznych.. Ilu z nich zechce związać swoją przyszłość zawodową z archeologią? Czas pokaże.

Andrzej Brzozowski

Wioletta Wyhowska

 + dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!

 

eURZĄD

75 lat Pomorza Zachodniego

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Sierpień 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia