W związku z wystąpieniem w m. ROŚCIN  Gmina Myślibórz ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków zaleca się hodowcom drobiu w gospodarstwach przyzagrodowych, zachować daleko idącą ostrożność i zapobiegliwość, *****...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2007-09-14 13:44:07

Ekspedycja Ratusz

 13 września br. zakończyły się badania archeologiczne prowadzone na skwerze między ulicami Armii Krajowej i Bohaterów Września w miejscu, gdzie dawniej stał najważniejszy budynek w mieście – siedziba władz samorządowych, cechów rzemieślniczych, sądu. Projekt pod nazwą „Ekspedycja Ratusz” realizowano na zlecenie Gminy Dębno. Zespołem badaczy kierował archeolog architektury dr Przemysław Kołosowski. W pracach wzięli też udział miejscowi regionaliści – Lech Łukasiuk i mgr Leszek Moszej oraz badacze związani z Projektem Chwarszczany – Wiesław Suski i mgr Joanna Jułga. Ekspedycję wspomagali wolontariusze – inicjator wykopalisk mgr Andrzej Brzozowski z młodzieżą z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dębnie, Jacek Krzciuk, Tadeusz Kowalczyk i wielu innych.

Badania dotyczyły rozpoznania terenu, na którym w przeszłości stał budynek ratusza. Obszar ten znajduje się w obrębie strefy ochrony konserwatorskiej układu urbanistycznego miasta Dębna. Wykopaliska poprzedzają realizację zagospodarowania tej części miasta. Do głównych celów badań należy m. in. rozpoznanie stanu zachowania murów budynku ratusza, określenie linii historycznej zabudowy, odtworzenie jego poszczególnych etapów budowy i rozbudowy, poznanie historii tego miejsca, a tym samym poszerzenie wiedzy o dziejach miejscowości. Uzyskane wyniki będą wykorzystane w programie edukacji młodzieży i promocji miasta.

Prace wykopaliskowe wykonano zgodnie z programem zakładając kilka sondaży w wybranych miejscach. W wyniku odkryć poszerzono obszar badań w celu odtworzenia układu przestrzennego odsłanianych budynków. W trakcie prac odkrywkowych wykonano: kwerendę dotyczącą źródeł pisanych, ikonograficznych i kartograficznych, polową dokumentację opisową, rysunkową i fotograficzną, czyszczenie i wstępną inwentaryzację znalezionych zabytków. Następnym etapem będzie opracowanie wyników, wniosków i projektu zagospodarowania terenu.

W części północnej badanej działki odsłonięto część pozostałości murów ratusza pochodzących z okresu od XVI-XVII do XX wieku. W obrębie warstw kulturowych związanych z funkcjonowaniem w/w budynku znaleziono kilkaset drobnych zabytków przede wszystkim fragmenty ceramiki naczyniowej i kafli, a także monety, ułamki butelek, przedmioty metalowe, które pozwalają dowiedzieć się czegoś więcej o codziennym życiu mieszkańców dawnego miasta. W części południowej wykopalisk odkryto dolne partie ścian i fundamenty Kasy Miejskiej wzniesionej w latach 20-tych XX wieku (za budynkiem ratusza od strony obecnej ulicy Szarej). Po opracowaniu wyników badań ukaże się folder z informacjami, planami, fotografiami dotyczącymi dziejów ratusza. Zostaną one również wykorzystane do projektu zagospodarowania tego obszaru.

dr Przemysław Kołosowski

galeria >>>+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!

 

eURZĄD

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Luty 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia