2007-09-12 12:38:16

Święto Dożynkowe w Smolnicy

Początek września w tradycji polskiej związany jest z dożynkami (wyżynkami lub obżynkami). Tegoroczne Dożynki Gminne i Powiatowe odbywały się 9 września w smolnickim parku szkolnym. Zainteresowani tym świętem i obrzędami z nim związanymi nie zawiedli się. A więc, obok tradycyjnego ceremoniału dożynkowego, czyli korowodu dożynkowego prowadzonego przez zespół muzyczny, wręczenia chleba gospodarzom dożynek gminnych i powiatowych, konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy, można było uczestniczyć w wielu ciekawych przedsięwzięciach.

Kadra nauczycielska, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół im. Ignacego Solarza ubarwili nie tylko ludowymi strojami, ale i atmosferą to niedzielne popołudnie. Pięknie ubrane w stroje ludowe uczennice i uczniowie prowadzili uroczystość, obsługiwali stoiska i stoły biesiadne. A jadła nie brakowało.... a to kaszaneczka, kiełbaska z grilla lub miseczka żuru, czy też staropolski bigos, kasza gryczana, pierogi a nawet pajda chleba ze smalcem. Wszystko i wszystkich otaczał smakowity zapach domowego jedzenia. Dodatkowo, aby urozmaicić te wiejskie dania przygotowane przez nasze wspaniałe szkolne kucharki, uczniowie postarali się o wyrafinowane smakołyki. Na stoisku z "Pysznymi kołaczami" każdy znalazł coś dla siebie – od baby i serniczka, poprzez murzynka, pleśniaka i czterdzieści innych rodzajów ciast. Aż dech zapierało tym, którzy jako pierwsi stanęli w zawody spróbowania jak największej ilości domowych wypieków. I do tego jeszcze, dla wzmożenia apetytu i pobudzenia aktywności, można to było spożywać w rytmie pieśni wykonywanych przez zespoły i kapele z Myśliborza, Barlinka, Boleszkowic, Cychr, a także potańczyć country z niemieckim zespołem. A kiedy przyszedł czas relaksu, odpowiedzią na to były pozostałe atrakcje. Malowanie twarzy bawiło najmłodsze dzieci, które na chwilę stały się motylami, duszkami i kwiatkami, a nawet kotkami. Ci, którzy chcieli wygrać coś niesamowitego, małego lub dużego (rower), wzbogacali konto loterii fantowej przygotowanej przez nauczycielki i uczniów ze Szkoły Podstawowej w Smolnicy i Zespołu Szkół. Wytrawni znawcy miodu mogli go spróbować we wszystkich odmianach, a potem spalić swoją energię w konkurencjach sportowych, w rzucie kaloszem i rzucie wałkiem. A dla znawców sztuki pięknej lub amatorów prowadzono warsztaty bibułkarskie. Każdy z uczestników mógł sam popróbować swoich sił w robieniu astrów z bibuły.
 Zabawa trwała do późna, a wspomnienie o niej pozostanie na długo, bowiem o dobrze zorganizowanych uroczystościach i miłej atmosferze szybko się nie zapomina. (J. Jarema)

galeria >>>

Wrzesień 2019