W związku z wystąpieniem w m. ROŚCIN  Gmina Myślibórz ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków zaleca się hodowcom drobiu w gospodarstwach przyzagrodowych, zachować daleko idącą ostrożność i zapobiegliwość, *****...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2007-09-12 12:38:16

Święto Dożynkowe w Smolnicy

 Początek września w tradycji polskiej związany jest z dożynkami (wyżynkami lub obżynkami). Tegoroczne Dożynki Gminne i Powiatowe odbywały się 9 września w smolnickim parku szkolnym. Zainteresowani tym świętem i obrzędami z nim związanymi nie zawiedli się. A więc, obok tradycyjnego ceremoniału dożynkowego, czyli korowodu dożynkowego prowadzonego przez zespół muzyczny, wręczenia chleba gospodarzom dożynek gminnych i powiatowych, konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy, można było uczestniczyć w wielu ciekawych przedsięwzięciach.

Kadra nauczycielska, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół im. Ignacego Solarza ubarwili nie tylko ludowymi strojami, ale i atmosferą to niedzielne popołudnie. Pięknie ubrane w stroje ludowe uczennice i uczniowie prowadzili uroczystość, obsługiwali stoiska i stoły biesiadne. A jadła nie brakowało.... a to kaszaneczka, kiełbaska z grilla lub miseczka żuru, czy też staropolski bigos, kasza gryczana, pierogi a nawet pajda chleba ze smalcem. Wszystko i wszystkich otaczał smakowity zapach domowego jedzenia. Dodatkowo, aby urozmaicić te wiejskie dania przygotowane przez nasze wspaniałe szkolne kucharki, uczniowie postarali się o wyrafinowane smakołyki. Na stoisku z "Pysznymi kołaczami" każdy znalazł coś dla siebie – od baby i serniczka, poprzez murzynka, pleśniaka i czterdzieści innych rodzajów ciast. Aż dech zapierało tym, którzy jako pierwsi stanęli w zawody spróbowania jak największej ilości domowych wypieków. I do tego jeszcze, dla wzmożenia apetytu i pobudzenia aktywności, można to było spożywać w rytmie pieśni wykonywanych przez zespoły i kapele z Myśliborza, Barlinka, Boleszkowic, Cychr, a także potańczyć country z niemieckim zespołem. A kiedy przyszedł czas relaksu, odpowiedzią na to były pozostałe atrakcje. Malowanie twarzy bawiło najmłodsze dzieci, które na chwilę stały się motylami, duszkami i kwiatkami, a nawet kotkami. Ci, którzy chcieli wygrać coś niesamowitego, małego lub dużego (rower), wzbogacali konto loterii fantowej przygotowanej przez nauczycielki i uczniów ze Szkoły Podstawowej w Smolnicy i Zespołu Szkół. Wytrawni znawcy miodu mogli go spróbować we wszystkich odmianach, a potem spalić swoją energię w konkurencjach sportowych, w rzucie kaloszem i rzucie wałkiem. A dla znawców sztuki pięknej lub amatorów prowadzono warsztaty bibułkarskie. Każdy z uczestników mógł sam popróbować swoich sił w robieniu astrów z bibuły.
 Zabawa trwała do późna, a wspomnienie o niej pozostanie na długo, bowiem o dobrze zorganizowanych uroczystościach i miłej atmosferze szybko się nie zapomina. (J. Jarema)

galeria >>>+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!

 

eURZĄD

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Luty 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia