2007-06-25 15:49:33

4.MITYNG LEKKOATLETYCZNY

„BĄDŹMY RAZEM”
Dębno 1.06.2007 r.

"Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć niech będę dzielny w swym wysiłku"

Słowa przysięgi po raz pierwszy zostały wypowiedziane przez Eunice Kennedy Shriver w Chicago na I Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w 1968 roku. Od tego czasu na wszystkich kolejnych zawodach sportowcy wymawiają słowa przysięgi.

Zapaleniem znicza olimpijskiego oraz uroczystym ślubowaniem rozpoczął się 4.Mityng Lekkoatletyczny „Bądźmy Razem” Dębno 2007 dla osób niepełnosprawnych. Organizatorem był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dębnie. Zawody odbyły się na stadionie sportowym im. Henryka Witkowskiego w Dębnie przy ulicy Gorzowskiej. Ceremoniał otwarcia przebiegał zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Po wprowadzeniu uczestników na płytę boiska odbyło się tradycyjne wciągnięcie flagi olimpijskiej na maszt, złożenie przysięgi, którą w imieniu wszystkich sportowców wypowiedziała Katarzyna Mularska – uczennica Gimnazjum Publicznego w Dębnie, następnie wprowadzono i zapalono znicz olimpijski, który niesiony był przez Sarę Latuszek – uczennicę Gimnazjum Publicznego w Dębnie oraz Roberta Trybla i Wojciecha Bogackiego – uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dębnie.

Uczestnicy podzieleni zostali na cztery kategorie wiekowe kobiet i mężczyzn:
- Grupa I – rocznik 1999-1996
- Grupa II – rocznik 1995-1992
- Grupa III – rocznik 1991-1986
- Grupa IV – rocznik 1985 i starsi.

Ponad 120 sportowców z upośledzeniem umysłowym z 12 placówek konkurowało w dyscyplinach olimpijskich, a były to: bieg na 50 m, bieg na 100 m, bieg na 200 m, skok w dal z miejsca, skok w dal z rozbiegu, rzut piłeczką palantową oraz pchnięcie kulą.

Zawodnicy reprezentowali następujące placówki:

• Ośrodek Pomocy Społecznej Środowiskowy Dom Samopomocy w Chojnie;
  • Gimnazjum Publiczne w Dębnie;
  • Szkoła Podstawowa Nr 3 w Dębnie;
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich w Gorzowie Wlkp.;
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej w Goszkowie;
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kamieniu Wielkim;
  • Dom Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu;
  • Dom Pomocy Społecznej w Moryniu;
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy TPD w Myśliborzu;
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaseczniku;
  • Szkoła Podstawowa w Sarbinowie;
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dębnie.

Tego typu zawody odbywają się w naszym mieście każdego roku. Jest to doskonała okazja do ponownego spotkania się znajomych i przyjaciół. Udział w mityngu zapewnienia osobom z upośledzeniem umysłowym możliwość uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym oraz zapewnienia rodzicom i członkom rodzin przeżycie radości i dumy z uczestnictwa ich podopiecznych w zawodach sportowych.

Obserwujący rozgrywki niejednokrotnie nagradzali zaangażowanie niepełnosprawnych sportowców gromkimi brawami.

W tym dniu wynik nie był najważniejszy, liczył się sam udział w zawodach i sportowe zaangażowanie, tutaj nie było przegranych, wszyscy wygrywali. Każdy uczestnik imprezy po zakończonej konkurencji dekorowany był specjalnym medalem – bez względu na zajęte miejsce.

Impreza zakończyła się również bardzo uroczyście, każdy ośrodek za udział w 4.Mityngu Lekoatletycznym „Bądźmy Razem” Dębno 2007 otrzymał pamiatkowy dyplom, puchar, książkę „Karty z dziejów Dębna” oraz okolicznosciowe upominki w postaci sprzętu sportowego.

Na wielkie słowa uznania zasługują wszyscy Ci, którzy przyczynili się do sprawnego przygotowania i przeprowadzenia zawodów: wolontariusze, nauczyciele, młodzież z Gimnazjum Publicznego oraz Stowarzyszenia Oświatowego w Dębnie, Przedszkole Nr 1 w Dębnie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, DOK, Warsztaty Terapii Zajęciowej. Za zaangażowanie w organizacje tej sportowej imprezy wszystkim serdecznie dziękujemy.

Kamila Górniak
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dębnie