2007-06-25 13:07:16

XIII Międzynarodowe Ćwiczenia Ratowniczo - Gaśnicze

15 czerwca na bocznicy kolejowej w Dębnie odbyły się już XIII Międzynarodowe Ćwiczenia Ratowniczo – Gaśnicze „Cysterna - Dębno 2007”. Tegoroczne ćwiczenia pt. „Usuwanie zagrożeń o znacznych rozmiarach i różnym charakterze” polegały na działaniach w zakresie ratownictwa technicznego, chemiczno – ekologicznego, medycznego oraz działań gaśniczych, w tym dekontaminacji ( proces polegający na usunięciu i dezaktywacji substancji szkodliwej).

Organizatorami ćwiczeń były: Urząd Miasta i Gminy w Dębnie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Myśliborzu, Posterunek PSP w Dębnie, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w Warszawie Odział w Zielonej Górze.

Na przejeździe kolejowym w Dębnie kierowca samochodu osobowego nie zachowując zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym wjeżdża pod pociąg ze składem cystern przewożących ropę naftową. Maszynista lokomotywy zatrzymuje pociąg po kilkudziesięciu metrach pchając przed sobą samochód osobowy, w którym znajdują się 2 osoby. Po chwili nadjeżdża samochód ciężarowy. Kierowca obserwując całe zdarzenie, traci panowanie nad pojazdem i z dużą prędkością uderza w ostatnią cysternę składu pociągu. Na wskutek uderzenia pęka płaszcz cysterny, z której wycieka ropa naftowa. Ze skrzyni ładunkowej samochodu wypadają beczki, większość z nich ulega uszkodzeniu i następuje wyciek substancji (woda amoniakalna). Powstaje również pożar sąsiedniego budynku, w którym znajduje się skład używanych części zamiennych i sprzętu gospodarstwa domowego, gdzie przebywa około 10 osób.

Na miejscu zagrożenia pojawiają się kolejne jednostki straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, policji, które szybko przystępują do akcji. Ratownicy jednostek straży pożarnych zajmują się uwalnianiem, ewakuacją i udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym, zabezpieczają miejsce zdarzenia, gaszą pożar budynku. Pogotowie ratunkowe udziela pomocy lekarskiej, transportuje rannych do szpitala. Policja i straż miejska zabezpieczają teren działania, zapewniają bezpieczne poruszanie się służb ratowniczych. Ratownicy RSGO i ZSRG wyznaczają strefy zagrożenia toksycznego i wybuchowego, monitoring. W związku z zaistniałym wyciekiem ratownicy z Kopalni Dębno prowadzą prace związane z przetłoczeniem ropy naftowej na cysternę samochodową. Gminny Zespół Reagowania zajmuje się powiadamianiem ludności o zagrożeniu i przygotowują do ewakuacji zagrożonej ludności.

Tak wyglądały ćwiczenia, ale do takiego zdarzenia mogłoby naprawdę dojść, bowiem każdego dnia z kopalni wywożone są cysternami kolejowymi setki ton ropy naftowej.

W ćwiczeniach udział wzięli: Zakładowa Stacja Ratownictwa Górniczego PGNiG S.A. w Warszawie Oddział w Zielonej Górze, siły i środki Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego, Ratownicza Stacja Górnictwa Otworowego z Krakowa, Straż Pożarna z Niemiec (Berlin, Strausberg, Buckenburg), Straż Pożarna z Holandii (Renkum), a także Policja Kryminalnego z Berlina. Do współpracy przyłączyły się ponadto pogotowie ratunkowe, policja, straż miejska oraz Gminny Zespół Reagowania. W sumie w akcji brało udział około 150 osób.

Wśród głównych wytyczonych celów znalazły się przede wszystkim:

• S zkolenie strażaków PSP i OSP w czasie prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych podczas zdarzeń o różnym charakterze i zasięgu występujących w tym samym czasie i miejscu z dużą ilością poszkodowanych.
  • Doskonalenie form współpracy z Ratowniczą Stacją Górnictwa Otworowego z Krakowa i jej Oddziału Terenowego w Sulisławiu podczas prowadzenia działań ratowniczych.
  • Szkolenie kadry dowódczej w zakresie organizacji, prowadzenia działań o znacznych rozmiarach i różnym charakterze..
  • Doskonalenie form współpracy z pogotowiem ratunkowym, policją, strażą miejską.
  • Doskonalenie współdziałania międzynarodowych jednostek ratowniczych
    w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Działania ratowniczo – gaśnicze zostały przeprowadzone sprawnie i profesjonalnie. Wszystkie jednostki świetnie poradziły sobie w upozorowanej sytuacji dużego zagrożenia. Choć zderzenie nie był prawdziwe, to kłęby dymu, duża liczba jeżdżących na sygnale radiowozów, wozów strażackich, ambulansów, policji sprawiły, że nie jeden z mieszkańców uwierzył w tę symulację.

Emilia Dzidek
Biuro Promocji i Informacji