2007-06-12 12:52:34

IV MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY NURKOWE

Ochotnicza Straż Pożarna przy KP PSP w Myśliborzu wraz z Komendą Powiatową PSP, MOS „Szkuner” w Myśliborzu i Uczelnianym Klubem Nurkowym AQUATILIS w Szczecinie byli organizatorami Międzynarodowych warsztatów nurkowych. Podczas warsztatów oczyszczano dno Jeziora Myśliborskiego w okolicach plaży miejskiej, przystani MOS Szkuner, ujścia rzeki Myśli oraz okolic osiedla XX lecia. W wyniku naszych działań zostały usunięte z wody odpady różnego rodzaju, szklane, plastikowe oraz złom.

IV Międzynarodowe Warsztaty Nurkowe pod hasłem „RATUJMY JEZIORO MYŚLIBORSKIE” odbyły się w dniach 8-10 czerwca.

W uroczystym otwarciu warsztatów uczestniczyli władze samorządowe Miasta i Gminy Myślibórz oraz Powiatu Myśliborskiego. Burmistrz MiG Leszek Wierucki przywitał uczestników, a Wicestarosta Powiatu Myśliborskiego Wojciech Wojtkiewicz dokonał oficjalnego otwarcia. Do warsztatów włączyły się również Szkolne Koła LOP z SP nr 2 i nr 3 w Myśliborzu, które miały za zadanie zadbać o wizerunek linii brzegowej. Po tej akcji zorganizowano spotkanie młodzieży z nurkami i organizacjami zajmującymi się ochroną środowiska, aby zaszczepić w uczniach dbałość o nasze wspólne otoczenie. Odbyły się pogadanki o życiu ryb, bezpieczne wakacje, oraz podstawy nurkowania, a także praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy. Ważnym celem warsztatów była promocja naszego jeziora w kraju i zagranicą.

W warsztatach uczestniczyli płetwonurkowie z następujących służb i organizacji: OSP przy KP PSP w Myśliborzu, OSP Dębno, Uczelniany Klub nurkowy Aquatilis Szczecin, THW Berlin- Niemcy, Klub Nurkowy – Bobry Szczecin, THW Soltau, OSP Niechorze, Abi Trade Gdańsk, Wojewódzki Ośrodek Szkolenia PSP Borne Sulinowo, OSP Łubowo, Komenda Miejska PSP Koszalin, Feuerwehr Tauchgruppe Berlin, Oder- Spree Tauchgruppe.

Łącznie w warsztatach brało udział 95 osób, w tym 63 płetwonurków.

Zadania IV Międzynarodowych Warsztatów Płetwonurków Myślibórz 2007 zostały w pełni zrealizowane – mimo przeciwności losu, jakimi było przypadkowe napotkanie na dnie jeziora niebezpiecznych materiałów w postaci niewybuchów. Dzięki szybkiej reakcji patrolu saperskiego ze szczecińskiej jednostki wojskowej – usunięto pocisk haubicy i dwa granaty – odnaleziona w wodzie amunicja spowodowała większą czujność uczestników i ostrożność w podejmowaniu z dna jeziora śmieci. Przypadek ten jednak nie zniechęcił uczestników do dalszych działań. W wyniku 5 nurkowań wydobyto około 3,5 ton śmieci.

Podczas warsztatów zorganizowano wspólne ćwiczenia z ratownictwa wodnego.

Organizatorzy dziękują licznym sponsorom, dzięki którym możliwa była organizacja powyższych warsztatów.

Wrzesień 2019