Starostwo Powiatowe w Myśliborzu wraca do obsługi bezpośredniej. Jednak z ograniczeniami****   Starostwo Powiatowe w Myśliborzu informuje, że 08 lipca 2020 roku wznawia bezpośrednią obsługę interesantów. Jednakże w...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2005-09-26 13:43:22

Spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla rolników

W dniu 21 września 2005r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Myśliborzu odbyło się spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla rolników, przedsiębiorców oraz przedstawicieli placówek oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych z terenu Powiatu Myśliborskiego dotyczące mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej.

Organizatorem szkolenia był Starosta Myśliborski oraz Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Szczecinie.

W spotkaniu wzięło udział ok. 40 osób. Największą ilość uczestników spotkania interesowały mechanizmy WPR dotyczące rynku mleka, miodu oraz mięsa.

Rynek mleka i przetworów mlecznych należy do najbardziej wspieranych w UE. W ramach Wspólnej Polityki Rolnej na rynku tym stosowany jest system kwot mlecznych oraz mechanizmy interwencyjne.

Kwotowanie (limitowanie) produkcji mleka ma na celu utrzymanie produkcji na określonym poziomie i zahamowanie wzrostu wydatków z budżetu rolnego UE na wspieranie tego sektora.

Interwencja polega na stosowaniu dopłat do:

  • prywatnego przechowywania masła i serów, których celem jest utrzymanie równowagi rynkowej poprzez udzielanie dopłat do przechowywania nadwyżek danego produktu;
  • przetwórstwa, które umożliwiają zagospodarowanie nadwyżek przetworów mleczarskich poprzez zastąpienie alternatywnych surowców w produktach przetworzonych na surowce mleczne;
  • konsumpcji produktów mlecznych, których celem jest zagospodarowanie nadwyżek przetworów mleczarskich oraz zwiększenie spożycia mleka i produktów mlecznych wśród młodzieży szkolnej;

a także na stosowaniu zakupów i sprzedaży masła oraz odtłuszczonego mleka w proszku (OMP).

Wspólna Polityka Rolna UE wspiera działalność na rynku miodu poprzez stosowanie dopłat do produkcji i zbytu miodu. Podstawowym jej celem jest rozwój branży pszczelarskiej osiągany poprzez poprawę warunków produkcji, jakości i zbytu miodu.

Wspieranie rynku miodu jest podyktowane:

  • potrzebą rozwoju terenów wiejskich oraz utrzymania równowagi ekologicznej,
  • znacznym zróżnicowaniem warunków produkcji miodu na terenie Wspólnoty,
  • dużym rozdrobnieniem produkcji i zbytu miodu,
  • brakiem równowagi między podażą a popytem na miód na rynku Wspólnoty,
  • rozprzestrzenianiem się w krajach członkowskich warrozy i chorób pokrewnych oraz problemami związanymi z ich zwalczaniem.

Instrumentami Wspólnej Polityki Rolnej stosowanymi na rynku mięsa w Polsce są dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny oraz interwencyjny zakup wołowiny i cielęciny. Celem tych działań jest dostosowanie wielkości podaży do popytu oraz utrzymanie optymalnej wysokości cen rynkowych:

1. Wieprzowiny – poprzez zagospodarowanie sezonowej nadwyżki tego mięsa. Mechanizm ten polega na udzielaniu dopłat do przechowywania produktów przez okres objęty umową. Zagospodarowanie nadwyżek może mieć charakter czasowy - kiedy po zakończeniu okresu przechowywania wieprzowina trafi na rynek wewnętrzny UE, lub stały - gdy zostanie wywieziona poza obszar celny UE.
2. Wołowiny – poprzez zakup nadwyżek produkcyjnych w okresie zwiększonej podaży wołowiny oraz poprzez sprzedaż tego mięsa w przypadku jego niedoboru. Interwencyjne zapasy wołowiny stanowią własność Unii Europejskiej, która decyduje o sposobie ich zagospodarowania.

Więcej informacji na powyższy temat uzyskać można na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego www.arr.gov.pl bądź kontaktując się bezpośrednio:

Agencja Rynku Rolnego, Oddział Terenowy w Szczecinie
71-410 Szczecin, ul. Niedziałkowskiego 21
tel./fax 091/46-48-256

Krzysztof Paszek+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!

 

eURZĄD

75 lat Pomorza Zachodniego

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Lipiec 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia